E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

spaass-en spaen (D)badiner (F)
Stammformen spaass-enspaass-tge-spaass-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspaass-en
duspaas-s
hien/si,hatt/etspaass-t
mirspaass-en
dirspaass-t
sispaass-en
Pass compos
echhuge-spaass-t
duhuesge-spaass-t
hien/si,hatt/ethuetge-spaass-t
mirhuge-spaass-t
dirhuttge-spaass-t
sihuge-spaass-t
Plus-que-parfait
echhatge-spaass-t
duhasge-spaass-t
hien/si,hatt/ethatge-spaass-t
mirhatege-spaass-t
dirhatge-spaass-t
sihatege-spaass-t
Futur I
echwäert spaass-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-spaass-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspaass-en
dugéifsspaass-en
hien/si,hatt/etgéifspaass-en
mirgéifespaass-en
dirgéiftspaass-en
sigéifespaass-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-spaass-t
duhssge-spaass-t
hien/si,hatt/ethttge-spaass-t
mirhättege-spaass-t
dirhttge-spaass-t
sihättege-spaass-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspaass!
Plurielspaass-t!
ge-spaass-t
spaass-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles