E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausspäiz-en ausspucken (D)recracher (F)
Stammformen erausspäiz-enspäiz-t erauserausge-spau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspäiz-en eraus
duspäiz eraus
hien/si,hatt/etspäiz-t eraus
mirspäiz-en eraus
dirspäiz-t eraus
sispäiz-en eraus
Passé composé
echhunnerausge-spau-t
duhueserausge-spau-t
hien/si,hatt/ethueterausge-spau-t
mirhunnerausge-spau-t
dirhutterausge-spau-t
sihunnerausge-spau-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-spau-t
duhaserausge-spau-t
hien/si,hatt/ethaterausge-spau-t
mirhatenerausge-spau-t
dirhaterausge-spau-t
sihatenerausge-spau-t
Futur I
echwäert erausspäiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-spau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausspäiz-en
dugéifserausspäiz-en
hien/si,hatt/etgéiferausspäiz-en
mirgéifenerausspäiz-en
dirgéifterausspäiz-en
sigéifenerausspäiz-en
Conditionnel Passé composé
echhätterausge-spau-t
duhässerausge-spau-t
hien/si,hatt/ethätterausge-spau-t
mirhättenerausge-spau-t
dirhätterausge-spau-t
sihättenerausge-spau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäiz eraus!
Plurielspäiz-t eraus!
erausge-spau-t
erausspäiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
späiz-enuspäiz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles