E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uspäiz-en anspucken (D)cracher (F)
Stammformen uspäiz-enspäiz-t unuge-spau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspäiz-en un
duspäiz un
hien/si,hatt/etspäiz-t un
mirspäiz-en un
dirspäiz-t un
sispäiz-en un
Passé composé
echhunnuge-spau-t
duhuesuge-spau-t
hien/si,hatt/ethuetuge-spau-t
mirhunnuge-spau-t
dirhuttuge-spau-t
sihunnuge-spau-t
Plus-que-parfait
echhatuge-spau-t
duhasuge-spau-t
hien/si,hatt/ethatuge-spau-t
mirhatenuge-spau-t
dirhatuge-spau-t
sihatenuge-spau-t
Futur I
echwäert uspäiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-spau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuspäiz-en
dugéifsuspäiz-en
hien/si,hatt/etgéifuspäiz-en
mirgéifenuspäiz-en
dirgéiftuspäiz-en
sigéifenuspäiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-spau-t
duhässuge-spau-t
hien/si,hatt/ethättuge-spau-t
mirhättenuge-spau-t
dirhättuge-spau-t
sihättenuge-spau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäiz un!
Plurielspäiz-t un!
uge-spau-t
uspäiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausspäiz-enspäiz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles