E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

späizen spucken (D)cracher (F)spit (E)cruspir (P)
Stammformen späizenspäiztgespaut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspäizen
duspäiz
hien/si,hatt/etspäizt
mirspäizen
dirspäizt
sispäizen
Passé composé
echhugespaut
duhuesgespaut
hien/si,hatt/ethuetgespaut
mirhugespaut
dirhuttgespaut
sihugespaut
Plus-que-parfait
echhatgespaut
duhasgespaut
hien/si,hatt/ethatgespaut
mirhategespaut
dirhatgespaut
sihategespaut
Futur I
echwäert späizen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gespaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspäizen
dugéifsspäizen
hien/si,hatt/etgéifspäizen
mirgéifespäizen
dirgéiftspäizen
sigéifespäizen
Conditionnel Passé composé
echhättgespaut
duhässgespaut
hien/si,hatt/ethättgespaut
mirhättegespaut
dirhättgespaut
sihättegespaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäiz!
Plurielspäizt!
gespaut
späizen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausspäizenuspäizen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles