E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

späiz-en spucken (D)cracher (F)spit (E)cruspir (P)
Stammformen späiz-enspäiz-tge-spau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspäiz-en
duspäiz
hien/si,hatt/etspäiz-t
mirspäiz-en
dirspäiz-t
sispäiz-en
Passé composé
echhuge-spau-t
duhuesge-spau-t
hien/si,hatt/ethuetge-spau-t
mirhuge-spau-t
dirhuttge-spau-t
sihuge-spau-t
Plus-que-parfait
echhatge-spau-t
duhasge-spau-t
hien/si,hatt/ethatge-spau-t
mirhatege-spau-t
dirhatge-spau-t
sihatege-spau-t
Futur I
echwäert späiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-spau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspäiz-en
dugéifsspäiz-en
hien/si,hatt/etgéifspäiz-en
mirgéifespäiz-en
dirgéiftspäiz-en
sigéifespäiz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-spau-t
duhässge-spau-t
hien/si,hatt/ethättge-spau-t
mirhättege-spau-t
dirhättge-spau-t
sihättege-spau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäiz!
Plurielspäiz-t!
ge-spau-t
späiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausspäiz-enuspäiz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles