E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

noäiferen nacheifern (D)imiter qn. (F)to emulate (E)
Stammformen noäiferenäifert nonogeäifert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäiferen no
duäifers no
hien/si,hatt/etäifert no
miräiferen no
diräifert no
siäiferen no
Passé composé
echhunnnogeäifert
duhuesnogeäifert
hien/si,hatt/ethuetnogeäifert
mirhunnnogeäifert
dirhuttnogeäifert
sihunnnogeäifert
Plus-que-parfait
echhatnogeäifert
duhasnogeäifert
hien/si,hatt/ethatnogeäifert
mirhatennogeäifert
dirhatnogeäifert
sihatennogeäifert
Futur I
echwäert noäiferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeäifert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoäiferen
dugéifsnoäiferen
hien/si,hatt/etgéifnoäiferen
mirgéifennoäiferen
dirgéiftnoäiferen
sigéifennoäiferen
Conditionnel Passé composé
echhättnogeäifert
duhässnogeäifert
hien/si,hatt/ethättnogeäifert
mirhättennogeäifert
dirhättnogeäifert
sihättennogeäifert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräifer no!
Plurieläifert no!
nogeäifert
noäiferen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles