E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

noäifer-en nacheifern (D)imiter qn. (F)to emulate (E)
Stammformen noäifer-enäifer-t nonoge-äifer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäifer-en no
duäifer-s no
hien/si,hatt/etäifer-t no
miräifer-en no
diräifer-t no
siäifer-en no
Passé composé
echhunnnoge-äifer-t
duhuesnoge-äifer-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-äifer-t
mirhunnnoge-äifer-t
dirhuttnoge-äifer-t
sihunnnoge-äifer-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-äifer-t
duhasnoge-äifer-t
hien/si,hatt/ethatnoge-äifer-t
mirhatennoge-äifer-t
dirhatnoge-äifer-t
sihatennoge-äifer-t
Futur I
echwäert noäifer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-äifer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoäifer-en
dugéifsnoäifer-en
hien/si,hatt/etgéifnoäifer-en
mirgéifennoäifer-en
dirgéiftnoäifer-en
sigéifennoäifer-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-äifer-t
duhässnoge-äifer-t
hien/si,hatt/ethättnoge-äifer-t
mirhättennoge-äifer-t
dirhättnoge-äifer-t
sihättennoge-äifer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräifer no!
Plurieläifer-t no!
noge-äifer-t
noäifer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles