E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmspan-en umspannen (D)embrasser qch. (F)
Stammformen ėmspan-enspaan-t ėmėmge-spaan-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspan-en ėm
duspaan-s ėm
hien/si,hatt/etspaan-t ėm
mirspan-en ėm
dirspaan-t ėm
sispan-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-spaan-t
duhuesėmge-spaan-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-spaan-t
mirhunnėmge-spaan-t
dirhuttėmge-spaan-t
sihunnėmge-spaan-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-spaan-t
duhasėmge-spaan-t
hien/si,hatt/ethatėmge-spaan-t
mirhatenėmge-spaan-t
dirhatėmge-spaan-t
sihatenėmge-spaan-t
Futur I
echwäert ėmspan-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-spaan-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmspan-en
dugéifsėmspan-en
hien/si,hatt/etgéifėmspan-en
mirgéifenėmspan-en
dirgéiftėmspan-en
sigéifenėmspan-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-spaan-t
duhässėmge-spaan-t
hien/si,hatt/ethättėmge-spaan-t
mirhättenėmge-spaan-t
dirhättėmge-spaan-t
sihättenėmge-spaan-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspan ėm!
Plurielspaan-t ėm!
ėmge-spaan-t
ėmspan-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspan-enausspan-enbespan-endruspan-enentspan-eniwwerspan-enopspan-enspan-enuspan-envirspan-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles