E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerspan-en berspannen (D)tirer sur, dpasser (F)
Stammformen iwwerspan-eniwwerspaan-tiwwerspaan-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerspan-en
duiwwerspaan-s
hien/si,hatt/etiwwerspaan-t
miriwwerspan-en
diriwwerspaan-t
siiwwerspan-en
Pass compos
echhunniwwerspaan-t
duhuesiwwerspaan-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerspaan-t
mirhunniwwerspaan-t
dirhuttiwwerspaan-t
sihunniwwerspaan-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerspaan-t
duhasiwwerspaan-t
hien/si,hatt/ethatiwwerspaan-t
mirhateniwwerspaan-t
dirhatiwwerspaan-t
sihateniwwerspaan-t
Futur I
echwäert iwwerspan-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspaan-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerspan-en
dugéifsiwwerspan-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerspan-en
mirgéifeniwwerspan-en
dirgéiftiwwerspan-en
sigéifeniwwerspan-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerspaan-t
duhssiwwerspaan-t
hien/si,hatt/ethttiwwerspaan-t
mirhtteniwwerspaan-t
dirhttiwwerspaan-t
sihtteniwwerspaan-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerspan!
Plurieliwwerspaan-t!
iwwerspaan-t
iwwerspan-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspan-enausspan-enbespan-endruspan-enmspan-enentspan-enopspan-enspan-enuspan-envirspan-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles