E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

spellen
Stammformen spellenspelltgespellt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspellen
duspells
hien/si,hatt/etspellt
mirspellen
dirspellt
sispellen
Pass compos
echhugespellt
duhuesgespellt
hien/si,hatt/ethuetgespellt
mirhugespellt
dirhuttgespellt
sihugespellt
Plus-que-parfait
echhatgespellt
duhasgespellt
hien/si,hatt/ethatgespellt
mirhategespellt
dirhatgespellt
sihategespellt
Futur I
echwäert spellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gespellt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspellen
dugéifsspellen
hien/si,hatt/etgéifspellen
mirgéifespellen
dirgéiftspellen
sigéifespellen
Conditionnel Pass compos
echhttgespellt
duhssgespellt
hien/si,hatt/ethttgespellt
mirhättegespellt
dirhttgespellt
sihättegespellt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspell!
Plurielspellt!
gespellt
spellen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles