E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

buschtawéieren buchstabieren (D)épeler (F)alphabethize (E)
Stammformen buschtawéierenbuschtawéiertbuschtawéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbuschtawéieren
dubuschtawéiers
hien/si,hatt/etbuschtawéiert
mirbuschtawéieren
dirbuschtawéiert
sibuschtawéieren
Passé composé
echhubuschtawéiert
duhuesbuschtawéiert
hien/si,hatt/ethuetbuschtawéiert
mirhubuschtawéiert
dirhuttbuschtawéiert
sihubuschtawéiert
Plus-que-parfait
echhatbuschtawéiert
duhasbuschtawéiert
hien/si,hatt/ethatbuschtawéiert
mirhatebuschtawéiert
dirhatbuschtawéiert
sihatebuschtawéiert
Futur I
echwäert buschtawéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert buschtawéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbuschtawéieren
dugéifsbuschtawéieren
hien/si,hatt/etgéifbuschtawéieren
mirgéifebuschtawéieren
dirgéiftbuschtawéieren
sigéifebuschtawéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbuschtawéiert
duhässbuschtawéiert
hien/si,hatt/ethättbuschtawéiert
mirhättebuschtawéiert
dirhättbuschtawéiert
sihättebuschtawéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbuschtawéier!
Plurielbuschtawéiert!
buschtawéiert
buschtawéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles