E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

spėttelen
Stammformen spėttelenspėtteltgespėttelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspėttelen
duspėttels
hien/si,hatt/etspėttelt
mirspėttelen
dirspėttelt
sispėttelen
Passé composé
echhugespėttelt
duhuesgespėttelt
hien/si,hatt/ethuetgespėttelt
mirhugespėttelt
dirhuttgespėttelt
sihugespėttelt
Plus-que-parfait
echhatgespėttelt
duhasgespėttelt
hien/si,hatt/ethatgespėttelt
mirhategespėttelt
dirhatgespėttelt
sihategespėttelt
Futur I
echwäert spėttelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gespėttelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspėttelen
dugéifsspėttelen
hien/si,hatt/etgéifspėttelen
mirgéifespėttelen
dirgéiftspėttelen
sigéifespėttelen
Conditionnel Passé composé
echhättgespėttelt
duhässgespėttelt
hien/si,hatt/ethättgespėttelt
mirhättegespėttelt
dirhättgespėttelt
sihättegespėttelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspėttel!
Plurielspėttelt!
gespėttelt
spėttelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles