E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerspëtzen überspitzen (D)exagérer (F)
Stammformen iwwerspëtzeniwwerspëtztiwwerspëtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerspëtzen
duiwwerspëtz
hien/si,hatt/etiwwerspëtzt
miriwwerspëtzen
diriwwerspëtzt
siiwwerspëtzen
Passé composé
echhunniwwerspëtzt
duhuesiwwerspëtzt
hien/si,hatt/ethuetiwwerspëtzt
mirhunniwwerspëtzt
dirhuttiwwerspëtzt
sihunniwwerspëtzt
Plus-que-parfait
echhatiwwerspëtzt
duhasiwwerspëtzt
hien/si,hatt/ethatiwwerspëtzt
mirhateniwwerspëtzt
dirhatiwwerspëtzt
sihateniwwerspëtzt
Futur I
echwäert iwwerspëtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspëtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerspëtzen
dugéifsiwwerspëtzen
hien/si,hatt/etgéifiwwerspëtzen
mirgéifeniwwerspëtzen
dirgéiftiwwerspëtzen
sigéifeniwwerspëtzen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerspëtzt
duhässiwwerspëtzt
hien/si,hatt/ethättiwwerspëtzt
mirhätteniwwerspëtzt
dirhättiwwerspëtzt
sihätteniwwerspëtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerspëtz !
Plurieliwwerspëtzt!
iwwerspëtzt
iwwerspëtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
spëtzenzouspëtzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles