E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwersptz-en berspitzen (D)exagrer (F)
Stammformen iwwersptz-eniwwersptz-tiwwersptz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwersptz-en
duiwwersptz
hien/si,hatt/etiwwersptz-t
miriwwersptz-en
diriwwersptz-t
siiwwersptz-en
Pass compos
echhunniwwersptz-t
duhuesiwwersptz-t
hien/si,hatt/ethuetiwwersptz-t
mirhunniwwersptz-t
dirhuttiwwersptz-t
sihunniwwersptz-t
Plus-que-parfait
echhatiwwersptz-t
duhasiwwersptz-t
hien/si,hatt/ethatiwwersptz-t
mirhateniwwersptz-t
dirhatiwwersptz-t
sihateniwwersptz-t
Futur I
echwäert iwwersptz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwersptz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwersptz-en
dugéifsiwwersptz-en
hien/si,hatt/etgéifiwwersptz-en
mirgéifeniwwersptz-en
dirgéiftiwwersptz-en
sigéifeniwwersptz-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwersptz-t
duhssiwwersptz-t
hien/si,hatt/ethttiwwersptz-t
mirhtteniwwersptz-t
dirhttiwwersptz-t
sihtteniwwersptz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwersptz !
Plurieliwwersptz-t!
iwwersptz-t
iwwersptz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sptz-enzousptz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles