E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

spezifiz-éier-en spezifizieren (D)spécifier (F)
Stammformen spezifiz-éier-enspezifiz-éier-tspezifiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspezifiz-éier-en
duspezifiz-éier-s
hien/si,hatt/etspezifiz-éier-t
mirspezifiz-éier-en
dirspezifiz-éier-t
sispezifiz-éier-en
Passé composé
echhuspezifiz-éier-t
duhuesspezifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetspezifiz-éier-t
mirhuspezifiz-éier-t
dirhuttspezifiz-éier-t
sihuspezifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatspezifiz-éier-t
duhasspezifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatspezifiz-éier-t
mirhatespezifiz-éier-t
dirhatspezifiz-éier-t
sihatespezifiz-éier-t
Futur I
echwäert spezifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spezifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspezifiz-éier-en
dugéifsspezifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifspezifiz-éier-en
mirgéifespezifiz-éier-en
dirgéiftspezifiz-éier-en
sigéifespezifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättspezifiz-éier-t
duhässspezifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättspezifiz-éier-t
mirhättespezifiz-éier-t
dirhättspezifiz-éier-t
sihättespezifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspezifiz-éier!
Plurielspezifiz-éier-t!
spezifiz-éier-t
spezifiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles