E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erėmspigel-en widerspiegeln (D)refléter, réfléchir (F)
Stammformen sech erėmspigel-enspigel-t sech erėmerėmge-spigel-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspigel-e mech erėm
duspigel-s dech erėm
hien/si,hatt/etspigel-t sech erėm
mirspigel-en eis erėm
dirspigel-t iech erėm
sispigel-e sech erėm
Passé composé
echhumecherėmge-spigel-t
duhuesdecherėmge-spigel-t
hien/si,hatt/ethuetsecherėmge-spigel-t
mirhunneiserėmge-spigel-t
dirhuttiecherėmge-spigel-t
sihusecherėmge-spigel-t
Plus-que-parfait
echhatmecherėmge-spigel-t
duhasdecherėmge-spigel-t
hien/si,hatt/ethatsecherėmge-spigel-t
mirhateneiserėmge-spigel-t
dirhatiecherėmge-spigel-t
sihatesecherėmge-spigel-t
Futur I
echwäert erėmspigel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-spigel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmspigel-en
dugéifserėmspigel-en
hien/si,hatt/etgéiferėmspigel-en
mirgéifenerėmspigel-en
dirgéifterėmspigel-en
sigéifenerėmspigel-en
Conditionnel Passé composé
echhättmecherėmge-spigel-t
duhässdecherėmge-spigel-t
hien/si,hatt/ethättsecherėmge-spigel-t
mirhätteneiserėmge-spigel-t
dirhättiecherėmge-spigel-t
sihättesecherėmge-spigel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspigel dech erėm!
Plurielspigel-t iech erėm!
erėmge-spigel-t
erėmspigel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
spigel-enzeréckspigel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles