E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmspill-en
Stammformen erėmspill-enspill-t erėmerėmge-spill-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspill-en erėm
duspill-s erėm
hien/si,hatt/etspill-t erėm
mirspill-en erėm
dirspill-t erėm
sispill-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-spill-t
duhueserėmge-spill-t
hien/si,hatt/ethueterėmge-spill-t
mirhunnerėmge-spill-t
dirhutterėmge-spill-t
sihunnerėmge-spill-t
Plus-que-parfait
echhaterėmge-spill-t
duhaserėmge-spill-t
hien/si,hatt/ethaterėmge-spill-t
mirhatenerėmge-spill-t
dirhaterėmge-spill-t
sihatenerėmge-spill-t
Futur I
echwäert erėmspill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-spill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmspill-en
dugéifserėmspill-en
hien/si,hatt/etgéiferėmspill-en
mirgéifenerėmspill-en
dirgéifterėmspill-en
sigéifenerėmspill-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-spill-t
duhässerėmge-spill-t
hien/si,hatt/ethätterėmge-spill-t
mirhättenerėmge-spill-t
dirhätterėmge-spill-t
sihättenerėmge-spill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill erėm!
Plurielspill-t erėm!
erėmge-spill-t
erėmspill-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspill-enėmspill-enerofspill-eniwwerspill-enmatspill-ennospill-enofspill-enopspill-enspill-enuspill-enverspill-envirspill-enzeréckspill-enzouspill-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles