E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerspillen berspielen (D)dissimuler, enregistrer (F)
Stammformen iwwerspilleniwwerspilltiwwerspillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerspillen
duiwwerspills
hien/si,hatt/etiwwerspillt
miriwwerspillen
diriwwerspillt
siiwwerspillen
Pass compos
echhunniwwerspillt
duhuesiwwerspillt
hien/si,hatt/ethuetiwwerspillt
mirhunniwwerspillt
dirhuttiwwerspillt
sihunniwwerspillt
Plus-que-parfait
echhatiwwerspillt
duhasiwwerspillt
hien/si,hatt/ethatiwwerspillt
mirhateniwwerspillt
dirhatiwwerspillt
sihateniwwerspillt
Futur I
echwäert iwwerspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerspillen
dugéifsiwwerspillen
hien/si,hatt/etgéifiwwerspillen
mirgéifeniwwerspillen
dirgéiftiwwerspillen
sigéifeniwwerspillen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerspillt
duhssiwwerspillt
hien/si,hatt/ethttiwwerspillt
mirhtteniwwerspillt
dirhttiwwerspillt
sihtteniwwerspillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerspill!
Plurieliwwerspillt!
iwwerspillt
iwwerspillen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspillenmspillenermspillenerofspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillenzouspillen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles