E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

calcul-éier-en berechnen (D)calculer (F)to calculate/ charge (E)
Stammformen calcul-éier-encalcul-éier-tcalcul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalcul-éier-en
ducalcul-éier-s
hien/si,hatt/etcalcul-éier-t
mircalcul-éier-en
dircalcul-éier-t
sicalcul-éier-en
Passé composé
echhucalcul-éier-t
duhuescalcul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcalcul-éier-t
mirhucalcul-éier-t
dirhuttcalcul-éier-t
sihucalcul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcalcul-éier-t
duhascalcul-éier-t
hien/si,hatt/ethatcalcul-éier-t
mirhatecalcul-éier-t
dirhatcalcul-éier-t
sihatecalcul-éier-t
Futur I
echwäert calcul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calcul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalcul-éier-en
dugéifscalcul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcalcul-éier-en
mirgéifecalcul-éier-en
dirgéiftcalcul-éier-en
sigéifecalcul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcalcul-éier-t
duhässcalcul-éier-t
hien/si,hatt/ethättcalcul-éier-t
mirhättecalcul-éier-t
dirhättcalcul-éier-t
sihättecalcul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalcul-éier!
Plurielcalcul-éier-t!
calcul-éier-t
calcul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles