E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

spintiséieren
Stammformen spintiséierenspintiséiertspintiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspintiséieren
duspintiséiers
hien/si,hatt/etspintiséiert
mirspintiséieren
dirspintiséiert
sispintiséieren
Passé composé
echhuspintiséiert
duhuesspintiséiert
hien/si,hatt/ethuetspintiséiert
mirhuspintiséiert
dirhuttspintiséiert
sihuspintiséiert
Plus-que-parfait
echhatspintiséiert
duhasspintiséiert
hien/si,hatt/ethatspintiséiert
mirhatespintiséiert
dirhatspintiséiert
sihatespintiséiert
Futur I
echwäert spintiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spintiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspintiséieren
dugéifsspintiséieren
hien/si,hatt/etgéifspintiséieren
mirgéifespintiséieren
dirgéiftspintiséieren
sigéifespintiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättspintiséiert
duhässspintiséiert
hien/si,hatt/ethättspintiséiert
mirhättespintiséiert
dirhättspintiséiert
sihättespintiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspintiséier!
Plurielspintiséiert!
spintiséiert
spintiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles