E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerspläiteren zersplittern (D)briser, fragmenter (F)
Stammformen zerspläiterenzerspläitertzerspläitert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerspläiteren
duzerspläiters
hien/si,hatt/etzerspläitert
mirzerspläiteren
dirzerspläitert
sizerspläiteren
Passé composé
echhunnzerspläitert
duhueszerspläitert
hien/si,hatt/ethuetzerspläitert
mirhunnzerspläitert
dirhuttzerspläitert
sihunnzerspläitert
Plus-que-parfait
echhatzerspläitert
duhaszerspläitert
hien/si,hatt/ethatzerspläitert
mirhatenzerspläitert
dirhatzerspläitert
sihatenzerspläitert
Futur I
echwäert zerspläiteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerspläitert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerspläiteren
dugéifszerspläiteren
hien/si,hatt/etgéifzerspläiteren
mirgéifenzerspläiteren
dirgéiftzerspläiteren
sigéifenzerspläiteren
Conditionnel Passé composé
echhättzerspläitert
duhässzerspläitert
hien/si,hatt/ethättzerspläitert
mirhättenzerspläitert
dirhättzerspläitert
sihättenzerspläitert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerspläiter!
Plurielzerspläitert!
zerspläitert
zerspläiteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofspläiterenspläiteren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles