E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

calibréieren messen, bestimmen (D)calibrer (F)to measure (E)
Stammformen calibréierencalibréiertcalibréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalibréieren
ducalibréiers
hien/si,hatt/etcalibréiert
mircalibréieren
dircalibréiert
sicalibréieren
Passé composé
echhucalibréiert
duhuescalibréiert
hien/si,hatt/ethuetcalibréiert
mirhucalibréiert
dirhuttcalibréiert
sihucalibréiert
Plus-que-parfait
echhatcalibréiert
duhascalibréiert
hien/si,hatt/ethatcalibréiert
mirhatecalibréiert
dirhatcalibréiert
sihatecalibréiert
Futur I
echwäert calibréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calibréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalibréieren
dugéifscalibréieren
hien/si,hatt/etgéifcalibréieren
mirgéifecalibréieren
dirgéiftcalibréieren
sigéifecalibréieren
Conditionnel Passé composé
echhättcalibréiert
duhässcalibréiert
hien/si,hatt/ethättcalibréiert
mirhättecalibréiert
dirhättcalibréiert
sihättecalibréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalibréier!
Plurielcalibréiert!
calibréiert
calibréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles