E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

calibr-éier-en messen, bestimmen (D)calibrer (F)to measure (E)
Stammformen calibr-éier-encalibr-éier-tcalibr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalibr-éier-en
ducalibr-éier-s
hien/si,hatt/etcalibr-éier-t
mircalibr-éier-en
dircalibr-éier-t
sicalibr-éier-en
Passé composé
echhucalibr-éier-t
duhuescalibr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcalibr-éier-t
mirhucalibr-éier-t
dirhuttcalibr-éier-t
sihucalibr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcalibr-éier-t
duhascalibr-éier-t
hien/si,hatt/ethatcalibr-éier-t
mirhatecalibr-éier-t
dirhatcalibr-éier-t
sihatecalibr-éier-t
Futur I
echwäert calibr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calibr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalibr-éier-en
dugéifscalibr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcalibr-éier-en
mirgéifecalibr-éier-en
dirgéiftcalibr-éier-en
sigéifecalibr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcalibr-éier-t
duhässcalibr-éier-t
hien/si,hatt/ethättcalibr-éier-t
mirhättecalibr-éier-t
dirhättcalibr-éier-t
sihättecalibr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalibr-éier!
Plurielcalibr-éier-t!
calibr-éier-t
calibr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles