E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

calméieren beruhigen (D)calmer (F)to calm so (E)
Stammformen calméierencalméiertcalméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalméieren
ducalméiers
hien/si,hatt/etcalméiert
mircalméieren
dircalméiert
sicalméieren
Passé composé
echhucalméiert
duhuescalméiert
hien/si,hatt/ethuetcalméiert
mirhucalméiert
dirhuttcalméiert
sihucalméiert
Plus-que-parfait
echhatcalméiert
duhascalméiert
hien/si,hatt/ethatcalméiert
mirhatecalméiert
dirhatcalméiert
sihatecalméiert
Futur I
echwäert calméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalméieren
dugéifscalméieren
hien/si,hatt/etgéifcalméieren
mirgéifecalméieren
dirgéiftcalméieren
sigéifecalméieren
Conditionnel Passé composé
echhättcalméiert
duhässcalméiert
hien/si,hatt/ethättcalméiert
mirhättecalméiert
dirhättcalméiert
sihättecalméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalméier!
Plurielcalméiert!
calméiert
calméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles