E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

calm-éier-en beruhigen (D)calmer (F)to calm so (E)
Stammformen calm-éier-encalm-éier-tcalm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalm-éier-en
ducalm-éier-s
hien/si,hatt/etcalm-éier-t
mircalm-éier-en
dircalm-éier-t
sicalm-éier-en
Passé composé
echhucalm-éier-t
duhuescalm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcalm-éier-t
mirhucalm-éier-t
dirhuttcalm-éier-t
sihucalm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcalm-éier-t
duhascalm-éier-t
hien/si,hatt/ethatcalm-éier-t
mirhatecalm-éier-t
dirhatcalm-éier-t
sihatecalm-éier-t
Futur I
echwäert calm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalm-éier-en
dugéifscalm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcalm-éier-en
mirgéifecalm-éier-en
dirgéiftcalm-éier-en
sigéifecalm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcalm-éier-t
duhässcalm-éier-t
hien/si,hatt/ethättcalm-éier-t
mirhättecalm-éier-t
dirhättcalm-éier-t
sihättecalm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalm-éier!
Plurielcalm-éier-t!
calm-éier-t
calm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles