E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veräisen vereisen (D)givrer, geler (F)to ice up/ to ice over (E)
Stammformen veräisenveräistveräist
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveräisen
duveräis
hien/si,hatt/etveräist
mirveräisen
dirveräist
siveräisen
Passé composé
echsiveräist
dubassveräist
hien/si,hatt/etassveräist
mirsiveräist
dirsiddveräist
sisiveräist
Plus-que-parfait
echwarveräist
duwaarsveräist
hien/si,hatt/etwarveräist
mirwareveräist
dirwaartveräist
siwareveräist
Futur I
echwäert veräisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräist sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveräisen
dugéifsveräisen
hien/si,hatt/etgéifveräisen
mirgéifeveräisen
dirgéiftveräisen
sigéifeveräisen
Conditionnel Passé composé
echwierveräist
duwiersveräist
hien/si,hatt/etwierveräist
mirwiereveräist
dirwiertveräist
siwiereveräist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveräis!
Plurielveräist!
veräist
veräisen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles