E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veräis-en vereisen (D)givrer, geler (F)to ice up/ to ice over (E)
Stammformen veräis-enveräis-tveräis-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveräis-en
duveräi-s
hien/si,hatt/etveräis-t
mirveräis-en
dirveräis-t
siveräis-en
Passé composé
echsiveräis-t
dubassveräis-t
hien/si,hatt/etassveräis-t
mirsiveräis-t
dirsiddveräis-t
sisiveräis-t
Plus-que-parfait
echwarveräis-t
duwaarsveräis-t
hien/si,hatt/etwarveräis-t
mirwareveräis-t
dirwaartveräis-t
siwareveräis-t
Futur I
echwäert veräis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräis-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveräis-en
dugéifsveräis-en
hien/si,hatt/etgéifveräis-en
mirgéifeveräis-en
dirgéiftveräis-en
sigéifeveräis-en
Conditionnel Passé composé
echwierveräis-t
duwiersveräis-t
hien/si,hatt/etwierveräis-t
mirwiereveräis-t
dirwiertveräis-t
siwiereveräis-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveräis!
Plurielveräis-t!
veräis-t
veräis-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles