E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

calquéieren nachahmen (D)calquer (F)to imitate (E)
Stammformen calquéierencalquéiertcalquéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalquéieren
ducalquéiers
hien/si,hatt/etcalquéiert
mircalquéieren
dircalquéiert
sicalquéieren
Passé composé
echhucalquéiert
duhuescalquéiert
hien/si,hatt/ethuetcalquéiert
mirhucalquéiert
dirhuttcalquéiert
sihucalquéiert
Plus-que-parfait
echhatcalquéiert
duhascalquéiert
hien/si,hatt/ethatcalquéiert
mirhatecalquéiert
dirhatcalquéiert
sihatecalquéiert
Futur I
echwäert calquéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calquéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalquéieren
dugéifscalquéieren
hien/si,hatt/etgéifcalquéieren
mirgéifecalquéieren
dirgéiftcalquéieren
sigéifecalquéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcalquéiert
duhässcalquéiert
hien/si,hatt/ethättcalquéiert
mirhättecalquéiert
dirhättcalquéiert
sihättecalquéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalquéier!
Plurielcalquéiert!
calquéiert
calquéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles