E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

asprŽtz-en einspritzen (D)injecter (F)
Stammformen asprŽtz-ensprŽtz-t anage-sprŽtz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echsprŽtz-en an
dusprŽtz an
hien/si,hatt/etsprŽtz-t an
mirsprŽtz-en an
dirsprŽtz-t an
sisprŽtz-en an
Passť composť
echhunnage-sprŽtz-t
duhuesage-sprŽtz-t
hien/si,hatt/ethuetage-sprŽtz-t
mirhunnage-sprŽtz-t
dirhuttage-sprŽtz-t
sihunnage-sprŽtz-t
Plus-que-parfait
echhatage-sprŽtz-t
duhasage-sprŽtz-t
hien/si,hatt/ethatage-sprŽtz-t
mirhatenage-sprŽtz-t
dirhatage-sprŽtz-t
sihatenage-sprŽtz-t
Futur I
echwäert asprŽtz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-sprŽtz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifasprŽtz-en
dugéifsasprŽtz-en
hien/si,hatt/etgéifasprŽtz-en
mirgéifenasprŽtz-en
dirgéiftasprŽtz-en
sigéifenasprŽtz-en
Conditionnel Passť composť
echhšttage-sprŽtz-t
duhšssage-sprŽtz-t
hien/si,hatt/ethšttage-sprŽtz-t
mirhšttenage-sprŽtz-t
dirhšttage-sprŽtz-t
sihšttenage-sprŽtz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliersprŽtz an!
PlurielsprŽtz-t an!
age-sprŽtz-t
asprŽtz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besprŽtz-enopsprŽtz-ensprŽtz-enusprŽtz-enversprŽtz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles