E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

camoufl-éier-en tarnen (D)camoufler (F)to camouflage/ mask (E)
Stammformen camoufl-éier-encamoufl-éier-tcamoufl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcamoufl-éier-en
ducamoufl-éier-s
hien/si,hatt/etcamoufl-éier-t
mircamoufl-éier-en
dircamoufl-éier-t
sicamoufl-éier-en
Passé composé
echhucamoufl-éier-t
duhuescamoufl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcamoufl-éier-t
mirhucamoufl-éier-t
dirhuttcamoufl-éier-t
sihucamoufl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcamoufl-éier-t
duhascamoufl-éier-t
hien/si,hatt/ethatcamoufl-éier-t
mirhatecamoufl-éier-t
dirhatcamoufl-éier-t
sihatecamoufl-éier-t
Futur I
echwäert camoufl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert camoufl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcamoufl-éier-en
dugéifscamoufl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcamoufl-éier-en
mirgéifecamoufl-éier-en
dirgéiftcamoufl-éier-en
sigéifecamoufl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcamoufl-éier-t
duhässcamoufl-éier-t
hien/si,hatt/ethättcamoufl-éier-t
mirhättecamoufl-éier-t
dirhättcamoufl-éier-t
sihättecamoufl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercamoufl-éier!
Plurielcamoufl-éier-t!
camoufl-éier-t
camoufl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles