E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sprinselen fleckig machen, sprenkeln (D)
Stammformen sprinselensprinseltgesprinselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsprinselen
dusprinsels
hien/si,hatt/etsprinselt
mirsprinselen
dirsprinselt
sisprinselen
Pass compos
echhugesprinselt
duhuesgesprinselt
hien/si,hatt/ethuetgesprinselt
mirhugesprinselt
dirhuttgesprinselt
sihugesprinselt
Plus-que-parfait
echhatgesprinselt
duhasgesprinselt
hien/si,hatt/ethatgesprinselt
mirhategesprinselt
dirhatgesprinselt
sihategesprinselt
Futur I
echwäert sprinselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesprinselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsprinselen
dugéifssprinselen
hien/si,hatt/etgéifsprinselen
mirgéifesprinselen
dirgéiftsprinselen
sigéifesprinselen
Conditionnel Pass compos
echhttgesprinselt
duhssgesprinselt
hien/si,hatt/ethttgesprinselt
mirhättegesprinselt
dirhttgesprinselt
sihättegesprinselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersprinsel!
Plurielsprinselt!
gesprinselt
sprinselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles