E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerspruddelen bersprudeln (D)
Stammformen iwwerspruddeleniwwerspruddeltiwwerspruddelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerspruddelen
duiwwerspruddels
hien/si,hatt/etiwwerspruddelt
miriwwerspruddelen
diriwwerspruddelt
siiwwerspruddelen
Pass compos
echhunniwwerspruddelt
duhuesiwwerspruddelt
hien/si,hatt/ethuetiwwerspruddelt
mirhunniwwerspruddelt
dirhuttiwwerspruddelt
sihunniwwerspruddelt
Plus-que-parfait
echhatiwwerspruddelt
duhasiwwerspruddelt
hien/si,hatt/ethatiwwerspruddelt
mirhateniwwerspruddelt
dirhatiwwerspruddelt
sihateniwwerspruddelt
Futur I
echwäert iwwerspruddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspruddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerspruddelen
dugéifsiwwerspruddelen
hien/si,hatt/etgéifiwwerspruddelen
mirgéifeniwwerspruddelen
dirgéiftiwwerspruddelen
sigéifeniwwerspruddelen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerspruddelt
duhssiwwerspruddelt
hien/si,hatt/ethttiwwerspruddelt
mirhtteniwwerspruddelt
dirhttiwwerspruddelt
sihtteniwwerspruddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerspruddel!
Plurieliwwerspruddelt!
iwwerspruddelt
iwwerspruddelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausspruddelenspruddelen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles