E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stäerken stärken (D)renforcer (F)
Stammformen stäerkenstäerktgestäerkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstäerken
dustäerks
hien/si,hatt/etstäerkt
mirstäerken
dirstäerkt
sistäerken
Passé composé
echhugestäerkt
duhuesgestäerkt
hien/si,hatt/ethuetgestäerkt
mirhugestäerkt
dirhuttgestäerkt
sihugestäerkt
Plus-que-parfait
echhatgestäerkt
duhasgestäerkt
hien/si,hatt/ethatgestäerkt
mirhategestäerkt
dirhatgestäerkt
sihategestäerkt
Futur I
echwäert stäerken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestäerkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstäerken
dugéifsstäerken
hien/si,hatt/etgéifstäerken
mirgéifestäerken
dirgéiftstäerken
sigéifestäerken
Conditionnel Passé composé
echhättgestäerkt
duhässgestäerkt
hien/si,hatt/ethättgestäerkt
mirhättegestäerkt
dirhättgestäerkt
sihättegestäerkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstäerk!
Plurielstäerkt!
gestäerkt
stäerken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bestäerkenverstäerken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles