E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stäerk-en stärken (D)renforcer (F)
Stammformen stäerk-enstäerk-tge-stäerk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstäerk-en
dustäerk-s
hien/si,hatt/etstäerk-t
mirstäerk-en
dirstäerk-t
sistäerk-en
Passé composé
echhuge-stäerk-t
duhuesge-stäerk-t
hien/si,hatt/ethuetge-stäerk-t
mirhuge-stäerk-t
dirhuttge-stäerk-t
sihuge-stäerk-t
Plus-que-parfait
echhatge-stäerk-t
duhasge-stäerk-t
hien/si,hatt/ethatge-stäerk-t
mirhatege-stäerk-t
dirhatge-stäerk-t
sihatege-stäerk-t
Futur I
echwäert stäerk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stäerk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstäerk-en
dugéifsstäerk-en
hien/si,hatt/etgéifstäerk-en
mirgéifestäerk-en
dirgéiftstäerk-en
sigéifestäerk-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-stäerk-t
duhässge-stäerk-t
hien/si,hatt/ethättge-stäerk-t
mirhättege-stäerk-t
dirhättge-stäerk-t
sihättege-stäerk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstäerk!
Plurielstäerk-t!
ge-stäerk-t
stäerk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bestäerk-enverstäerk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles