E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mgestalten umgestalten (D)modifier, remodeler (F)
Stammformen mgestaltengestalt mmgestalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (m-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgestalten m
dugestalts m
hien/si,hatt/etgestalt m
mirgestalten m
dirgestalt m
sigestalten m
Pass compos
echhunnmgestalt
duhuesmgestalt
hien/si,hatt/ethuetmgestalt
mirhunnmgestalt
dirhuttmgestalt
sihunnmgestalt
Plus-que-parfait
echhatmgestalt
duhasmgestalt
hien/si,hatt/ethatmgestalt
mirhatenmgestalt
dirhatmgestalt
sihatenmgestalt
Futur I
echwäert mgestalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgestalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgestalten
dugéifsmgestalten
hien/si,hatt/etgéifmgestalten
mirgéifenmgestalten
dirgéiftmgestalten
sigéifenmgestalten
Conditionnel Pass compos
echhttmgestalt
duhssmgestalt
hien/si,hatt/ethttmgestalt
mirhttenmgestalt
dirhttmgestalt
sihttenmgestalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergestalt m!
Plurielgestalt m!
mgestalt
mgestalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gestalten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles