E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmgestalt-en umgestalten (D)modifier, remodeler (F)
Stammformen ėmgestalt-engestal-t ėmėmgestal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ėm-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgestalt-en ėm
dugestalt-s ėm
hien/si,hatt/etgestal-t ėm
mirgestalt-en ėm
dirgestal-t ėm
sigestalt-en ėm
Passé composé
echhunnėmgestal-t
duhuesėmgestal-t
hien/si,hatt/ethuetėmgestal-t
mirhunnėmgestal-t
dirhuttėmgestal-t
sihunnėmgestal-t
Plus-que-parfait
echhatėmgestal-t
duhasėmgestal-t
hien/si,hatt/ethatėmgestal-t
mirhatenėmgestal-t
dirhatėmgestal-t
sihatenėmgestal-t
Futur I
echwäert ėmgestalt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmgestal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmgestalt-en
dugéifsėmgestalt-en
hien/si,hatt/etgéifėmgestalt-en
mirgéifenėmgestalt-en
dirgéiftėmgestalt-en
sigéifenėmgestalt-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmgestal-t
duhässėmgestal-t
hien/si,hatt/ethättėmgestal-t
mirhättenėmgestal-t
dirhättėmgestal-t
sihättenėmgestal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergestalt ėm!
Plurielgestal-t ėm!
ėmgestal-t
ėmgestalt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gestalt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles