E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gestalten gestalten (D)former, modeler (F)
Stammformen gestaltengestaltgestalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgestalten
dugestalts
hien/si,hatt/etgestalt
mirgestalten
dirgestalt
sigestalten
Pass compos
echhugestalt
duhuesgestalt
hien/si,hatt/ethuetgestalt
mirhugestalt
dirhuttgestalt
sihugestalt
Plus-que-parfait
echhatgestalt
duhasgestalt
hien/si,hatt/ethatgestalt
mirhategestalt
dirhatgestalt
sihategestalt
Futur I
echwäert gestalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgestalten
dugéifsgestalten
hien/si,hatt/etgéifgestalten
mirgéifegestalten
dirgéiftgestalten
sigéifegestalten
Conditionnel Pass compos
echhttgestalt
duhssgestalt
hien/si,hatt/ethttgestalt
mirhättegestalt
dirhttgestalt
sihättegestalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergestalt!
Plurielgestalt!
gestalt
gestalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mgestalten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles