E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stam-en stammen (D)dater, provenir (F)
Stammformen stam-enstaam-tge-staam-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstam-en
dustaam-s
hien/si,hatt/etstaam-t
mirstam-en
dirstaam-t
sistam-en
Pass compos
echhuge-staam-t
duhuesge-staam-t
hien/si,hatt/ethuetge-staam-t
mirhuge-staam-t
dirhuttge-staam-t
sihuge-staam-t
Plus-que-parfait
echhatge-staam-t
duhasge-staam-t
hien/si,hatt/ethatge-staam-t
mirhatege-staam-t
dirhatge-staam-t
sihatege-staam-t
Futur I
echwäert stam-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-staam-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstam-en
dugéifsstam-en
hien/si,hatt/etgéifstam-en
mirgéifestam-en
dirgéiftstam-en
sigéifestam-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-staam-t
duhssge-staam-t
hien/si,hatt/ethttge-staam-t
mirhättege-staam-t
dirhttge-staam-t
sihättege-staam-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstam!
Plurielstaam-t!
ge-staam-t
stam-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hierstam-enofstam-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles