E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

standardiséieren standardisieren (D)standardiser (F)
Stammformen standardiséierenstandardiséiertstandardiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstandardiséieren
dustandardiséiers
hien/si,hatt/etstandardiséiert
mirstandardiséieren
dirstandardiséiert
sistandardiséieren
Passé composé
echhustandardiséiert
duhuesstandardiséiert
hien/si,hatt/ethuetstandardiséiert
mirhustandardiséiert
dirhuttstandardiséiert
sihustandardiséiert
Plus-que-parfait
echhatstandardiséiert
duhasstandardiséiert
hien/si,hatt/ethatstandardiséiert
mirhatestandardiséiert
dirhatstandardiséiert
sihatestandardiséiert
Futur I
echwäert standardiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert standardiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstandardiséieren
dugéifsstandardiséieren
hien/si,hatt/etgéifstandardiséieren
mirgéifestandardiséieren
dirgéiftstandardiséieren
sigéifestandardiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättstandardiséiert
duhässstandardiséiert
hien/si,hatt/ethättstandardiséiert
mirhättestandardiséiert
dirhättstandardiséiert
sihättestandardiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstandardiséier!
Plurielstandardiséiert!
standardiséiert
standardiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles