E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

standardis-éier-en standardisieren (D)standardiser (F)
Stammformen standardis-éier-enstandardis-éier-tstandardis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstandardis-éier-en
dustandardis-éier-s
hien/si,hatt/etstandardis-éier-t
mirstandardis-éier-en
dirstandardis-éier-t
sistandardis-éier-en
Passé composé
echhustandardis-éier-t
duhuesstandardis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstandardis-éier-t
mirhustandardis-éier-t
dirhuttstandardis-éier-t
sihustandardis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstandardis-éier-t
duhasstandardis-éier-t
hien/si,hatt/ethatstandardis-éier-t
mirhatestandardis-éier-t
dirhatstandardis-éier-t
sihatestandardis-éier-t
Futur I
echwäert standardis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert standardis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstandardis-éier-en
dugéifsstandardis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstandardis-éier-en
mirgéifestandardis-éier-en
dirgéiftstandardis-éier-en
sigéifestandardis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstandardis-éier-t
duhässstandardis-éier-t
hien/si,hatt/ethättstandardis-éier-t
mirhättestandardis-éier-t
dirhättstandardis-éier-t
sihättestandardis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstandardis-éier!
Plurielstandardis-éier-t!
standardis-éier-t
standardis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles