E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

cern-éier-en etw. erfassen (D)cerner (F)to comprehend sth. (E)
Stammformen cern-éier-encern-éier-tcern-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcern-éier-en
ducern-éier-s
hien/si,hatt/etcern-éier-t
mircern-éier-en
dircern-éier-t
sicern-éier-en
Passé composé
echhucern-éier-t
duhuescern-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcern-éier-t
mirhucern-éier-t
dirhuttcern-éier-t
sihucern-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcern-éier-t
duhascern-éier-t
hien/si,hatt/ethatcern-éier-t
mirhatecern-éier-t
dirhatcern-éier-t
sihatecern-éier-t
Futur I
echwäert cern-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cern-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcern-éier-en
dugéifscern-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcern-éier-en
mirgéifecern-éier-en
dirgéiftcern-éier-en
sigéifecern-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcern-éier-t
duhässcern-éier-t
hien/si,hatt/ethättcern-éier-t
mirhättecern-éier-t
dirhättcern-éier-t
sihättecern-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercern-éier!
Plurielcern-éier-t!
cern-éier-t
cern-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles