E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

certifiéieren etw. amtlich bestätigen (D)certifier (F)
Stammformen certifiéierencertifiéiertcertifiéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcertifiéieren
ducertifiéiers
hien/si,hatt/etcertifiéiert
mircertifiéieren
dircertifiéiert
sicertifiéieren
Passé composé
echhucertifiéiert
duhuescertifiéiert
hien/si,hatt/ethuetcertifiéiert
mirhucertifiéiert
dirhuttcertifiéiert
sihucertifiéiert
Plus-que-parfait
echhatcertifiéiert
duhascertifiéiert
hien/si,hatt/ethatcertifiéiert
mirhatecertifiéiert
dirhatcertifiéiert
sihatecertifiéiert
Futur I
echwäert certifiéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert certifiéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcertifiéieren
dugéifscertifiéieren
hien/si,hatt/etgéifcertifiéieren
mirgéifecertifiéieren
dirgéiftcertifiéieren
sigéifecertifiéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcertifiéiert
duhässcertifiéiert
hien/si,hatt/ethättcertifiéiert
mirhättecertifiéiert
dirhättcertifiéiert
sihättecertifiéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercertifiéier!
Plurielcertifiéiert!
certifiéiert
certifiéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles