E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

certifi-éier-en etw. amtlich bestätigen (D)certifier (F)
Stammformen certifi-éier-encertifi-éier-tcertifi-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcertifi-éier-en
ducertifi-éier-s
hien/si,hatt/etcertifi-éier-t
mircertifi-éier-en
dircertifi-éier-t
sicertifi-éier-en
Passé composé
echhucertifi-éier-t
duhuescertifi-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcertifi-éier-t
mirhucertifi-éier-t
dirhuttcertifi-éier-t
sihucertifi-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcertifi-éier-t
duhascertifi-éier-t
hien/si,hatt/ethatcertifi-éier-t
mirhatecertifi-éier-t
dirhatcertifi-éier-t
sihatecertifi-éier-t
Futur I
echwäert certifi-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert certifi-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcertifi-éier-en
dugéifscertifi-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcertifi-éier-en
mirgéifecertifi-éier-en
dirgéiftcertifi-éier-en
sigéifecertifi-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcertifi-éier-t
duhässcertifi-éier-t
hien/si,hatt/ethättcertifi-éier-t
mirhättecertifi-éier-t
dirhättcertifi-éier-t
sihättecertifi-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercertifi-éier!
Plurielcertifi-éier-t!
certifi-éier-t
certifi-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles