E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerstéckelen zerstückeln (D)mettre en morceaux, dépecer (F)
Stammformen zerstéckelenzerstéckeltzerstéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerstéckelen
duzerstéckels
hien/si,hatt/etzerstéckelt
mirzerstéckelen
dirzerstéckelt
sizerstéckelen
Passé composé
echhunnzerstéckelt
duhueszerstéckelt
hien/si,hatt/ethuetzerstéckelt
mirhunnzerstéckelt
dirhuttzerstéckelt
sihunnzerstéckelt
Plus-que-parfait
echhatzerstéckelt
duhaszerstéckelt
hien/si,hatt/ethatzerstéckelt
mirhatenzerstéckelt
dirhatzerstéckelt
sihatenzerstéckelt
Futur I
echwäert zerstéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstéckelen
dugéifszerstéckelen
hien/si,hatt/etgéifzerstéckelen
mirgéifenzerstéckelen
dirgéiftzerstéckelen
sigéifenzerstéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättzerstéckelt
duhässzerstéckelt
hien/si,hatt/ethättzerstéckelt
mirhättenzerstéckelt
dirhättzerstéckelt
sihättenzerstéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstéckel!
Plurielzerstéckelt!
zerstéckelt
zerstéckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stéckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles