E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chagrinéieren ärgern (D)chagriner (F)to aggravate (E)
Stammformen chagrinéierenchagrinéiertchagrinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchagrinéieren
duchagrinéiers
hien/si,hatt/etchagrinéiert
mirchagrinéieren
dirchagrinéiert
sichagrinéieren
Passé composé
echhuchagrinéiert
duhueschagrinéiert
hien/si,hatt/ethuetchagrinéiert
mirhuchagrinéiert
dirhuttchagrinéiert
sihuchagrinéiert
Plus-que-parfait
echhatchagrinéiert
duhaschagrinéiert
hien/si,hatt/ethatchagrinéiert
mirhatechagrinéiert
dirhatchagrinéiert
sihatechagrinéiert
Futur I
echwäert chagrinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chagrinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchagrinéieren
dugéifschagrinéieren
hien/si,hatt/etgéifchagrinéieren
mirgéifechagrinéieren
dirgéiftchagrinéieren
sigéifechagrinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättchagrinéiert
duhässchagrinéiert
hien/si,hatt/ethättchagrinéiert
mirhättechagrinéiert
dirhättchagrinéiert
sihättechagrinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchagrinéier!
Plurielchagrinéiert!
chagrinéiert
chagrinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles