E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chagrin-éier-en ärgern (D)chagriner (F)to aggravate (E)
Stammformen chagrin-éier-enchagrin-éier-tchagrin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchagrin-éier-en
duchagrin-éier-s
hien/si,hatt/etchagrin-éier-t
mirchagrin-éier-en
dirchagrin-éier-t
sichagrin-éier-en
Passé composé
echhuchagrin-éier-t
duhueschagrin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetchagrin-éier-t
mirhuchagrin-éier-t
dirhuttchagrin-éier-t
sihuchagrin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatchagrin-éier-t
duhaschagrin-éier-t
hien/si,hatt/ethatchagrin-éier-t
mirhatechagrin-éier-t
dirhatchagrin-éier-t
sihatechagrin-éier-t
Futur I
echwäert chagrin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chagrin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchagrin-éier-en
dugéifschagrin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifchagrin-éier-en
mirgéifechagrin-éier-en
dirgéiftchagrin-éier-en
sigéifechagrin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättchagrin-éier-t
duhässchagrin-éier-t
hien/si,hatt/ethättchagrin-éier-t
mirhättechagrin-éier-t
dirhättchagrin-éier-t
sihättechagrin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchagrin-éier!
Plurielchagrin-éier-t!
chagrin-éier-t
chagrin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles