E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwersteeŽn Łbersteigern (D)exagťrer (F)
Stammformen iwwersteeŽniwwersteetiwwersteet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echiwwersteeŽn
duiwwerstees
hien/si,hatt/etiwwersteet
miriwwersteeŽn
diriwwersteet
siiwwersteeŽn
Passť composť
echhunniwwersteet
duhuesiwwersteet
hien/si,hatt/ethuetiwwersteet
mirhunniwwersteet
dirhuttiwwersteet
sihunniwwersteet
Plus-que-parfait
echhatiwwersteet
duhasiwwersteet
hien/si,hatt/ethatiwwersteet
mirhateniwwersteet
dirhatiwwersteet
sihateniwwersteet
Futur I
echwäert iwwersteeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwersteet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwersteeŽn
dugéifsiwwersteeŽn
hien/si,hatt/etgéifiwwersteeŽn
mirgéifeniwwersteeŽn
dirgéiftiwwersteeŽn
sigéifeniwwersteeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttiwwersteet
duhšssiwwersteet
hien/si,hatt/ethšttiwwersteet
mirhštteniwwersteet
dirhšttiwwersteet
sihštteniwwersteet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerstee!
Plurieliwwersteet!
iwwersteet
iwwersteeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
steeŽnversteeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles