E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stee-Žn ersteigern (D)acheter qch. ŗ† l'enchŤre (F)
Stammformen stee-Žnstee-tge-stee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echstee-Žn
dustee-s
hien/si,hatt/etstee-t
mirstee-Žn
dirstee-t
sistee-Žn
Passť composť
echhuge-stee-t
duhuesge-stee-t
hien/si,hatt/ethuetge-stee-t
mirhuge-stee-t
dirhuttge-stee-t
sihuge-stee-t
Plus-que-parfait
echhatge-stee-t
duhasge-stee-t
hien/si,hatt/ethatge-stee-t
mirhatege-stee-t
dirhatge-stee-t
sihatege-stee-t
Futur I
echwäert stee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstee-Žn
dugéifsstee-Žn
hien/si,hatt/etgéifstee-Žn
mirgéifestee-Žn
dirgéiftstee-Žn
sigéifestee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttge-stee-t
duhšssge-stee-t
hien/si,hatt/ethšttge-stee-t
mirhättege-stee-t
dirhšttge-stee-t
sihättege-stee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstee!
Plurielstee-t!
ge-stee-t
stee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerstee-Žnverstee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles