E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäisteier-en beisteuern (D)contribuer (F)
Stammformen bäisteier-ensteier-t bäibäige-steier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsteier-e bäi
dusteier-s bäi
hien/si,hatt/etsteier-t bäi
mirsteier-e bäi
dirsteier-t bäi
sisteier-e bäi
Passé composé
echhubäige-steier-t
duhuesbäige-steier-t
hien/si,hatt/ethuetbäige-steier-t
mirhubäige-steier-t
dirhuttbäige-steier-t
sihubäige-steier-t
Plus-que-parfait
echhatbäige-steier-t
duhasbäige-steier-t
hien/si,hatt/ethatbäige-steier-t
mirhatebäige-steier-t
dirhatbäige-steier-t
sihatebäige-steier-t
Futur I
echwäert bäisteier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-steier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäisteier-en
dugéifsbäisteier-en
hien/si,hatt/etgéifbäisteier-en
mirgéifebäisteier-en
dirgéiftbäisteier-en
sigéifebäisteier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-steier-t
duhässbäige-steier-t
hien/si,hatt/ethättbäige-steier-t
mirhättebäige-steier-t
dirhättbäige-steier-t
sihättebäige-steier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteier bäi!
Plurielsteier-t bäi!
bäige-steier-t
bäisteier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besteier-ensteier-enusteier-enversteier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles