E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ajourn-éier-en durchfallen (D)ajourner (F)to fail (E)
Stammformen ajourn-éier-enajourn-éier-tajourn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echajourn-éier-en
duajourn-éier-s
hien/si,hatt/etajourn-éier-t
mirajourn-éier-en
dirajourn-éier-t
siajourn-éier-en
Passé composé
echhunnajourn-éier-t
duhuesajourn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetajourn-éier-t
mirhunnajourn-éier-t
dirhuttajourn-éier-t
sihunnajourn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatajourn-éier-t
duhasajourn-éier-t
hien/si,hatt/ethatajourn-éier-t
mirhatenajourn-éier-t
dirhatajourn-éier-t
sihatenajourn-éier-t
Futur I
echwäert ajourn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ajourn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifajourn-éier-en
dugéifsajourn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifajourn-éier-en
mirgéifenajourn-éier-en
dirgéiftajourn-éier-en
sigéifenajourn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättajourn-éier-t
duhässajourn-éier-t
hien/si,hatt/ethättajourn-éier-t
mirhättenajourn-éier-t
dirhättajourn-éier-t
sihättenajourn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierajourn-éier!
Plurielajourn-éier-t!
ajourn-éier-t
ajourn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles